⊂ Медитацията тренира ума ⊃
Много религии и философии на Далечния Изток използват медитация, за да успокоят съзнанието си, да развият концентрация и прозрение. Това е метод, чрез който можете да изпитате това, което предлагат тези философски теории.
Различните религии обикновено имат различни цели и поради това техните медитации също не са еднакви помежду си. Дори в будизма има много различни размишления. Тяхната цел е една и съща – те помагат на практикуващия да се освободи от страданието и да узнае естеството на ума. Медитацията успокоява и фокусира ума, като го превръща в стабилно състояние. Модерният начин на живот е силно повлиян от преобладаващо негативни емоции като гняв, омраза, страх, завист и други. Тези човешки емоции продължават да имат подчертана склонност да се разпространяват като коронавирусна инфекция. Медитацията е точно на обратния полюс за визприятието на света.
Спокойният ум вижда нещата по-ясно отвътре и отвън. Той е по-добре ориентиран в собствените си общества, спрямо спецификите и затова не може да им се поддаде, без да зависи от тях. Спокойният ум по-добре разбира света и другите същества – той знае как се чувстват, какво имат нужда и как да бъде в баланс с тях. Разбира се дадената религия може да бъде само в помощ на това, но и самата релаксация и покои на ума може да бъде също толкова ефективен метод за балансиране на ума и тялото.
Споменава се, че медитацията, по своето същество, прехвърля учението от главата към сърцето: това, което се разбира интелектуално, чрез практиката се превръща в опит и се отразява в преките реакции на човека. Постепенно будистката перспектива започва да работи вътре: практикуващият все повече възприема нещата и се проявява инстинктивно, както е описано в Учението. Най-ефективната медитация в традицията Карма Каджу е постоянната идентификация с природата на Буда, опита на околния свят като чиста страна. Когато опитът на единството на наблюдателя, видимото и зрителното действие става непрекъснато – в медитацията и между медитациите се счита, че целта е постигната – състоянието на Великата печата (Махамудра в санскрит).
Когато опитът на единството на наблюдателя, видимото и зрителното действие става непрекъснато – в медитацията и между медитациите се счита, че целта е постигната – състоянието на Великата печата (Махамудра в санскрит).
⊂Медитацията е подход за обучение на ума, подобно на начина, по който фитнесът е подход за обучение на тялото. Съществуват много техники за медитация. Ето защо е от ключово значение да се научите как да медитирате⊃
Изключително трудно е за начинаещия да седи в продължение на часове, да не мисли за нищо и/или да се потопи в т.нар. състояние на празен ум. Има много инструменти, като видеа за начинаещи и треньори, които могат да ви помогнат да започнете. Най-добре е да стартирате, като се съсредоточите върху дишането. Това ще ви помогне най-лесно да постигнете най-важното нужно за медитацията, а именно – концентрацията. В будистката традиция думата медитация е еквивалентна на думата спорт. Оказва се, че различните медитационни практики изискват различни ментални умения. Колкото повече развивате уменията на своето вътрешно Аз, толкова повече напредвате в тайнството на медитацията и самоконтролът.
Изключително трудно е за начинаещия да седи в продължение на часове, да не мисли за нищо и/или да се потопи в т.нар. състояние на празен ум. Има много инструменти, като видеа за начинаещи и треньори, които могат да ви помогнат да започнете. Най-добре е да стартирате, като се съсредоточите върху дишането. Това ще ви помогне най-лесно да постигнете най-важното нужно за медитацията, а именно – концентрацията. В будистката традиция думата медитация е еквивалентна на думата спорт. Оказва се, че различните медитационни практики изискват различни ментални умения. Колкото повече развивате уменията на своето вътрешно Аз, толкова повече напредвате в тайнството на медитацията и самоконтролът.
Религиозната свобода е общоприета ценност в света. Материалите, които можете да прочете тук нямат за цел да пропагандират определна религиозна насоченост или да я препоръчват, а имат за цел да опишат едно конкретно естество на състоянието на ума. Съществуват хиляди начини за запазване и покой на ума в днешните забързани и напрегнати времена и ние желаем да подчертаем, че всеки, когато намери своя собствен начин за това, ще спомогне и на тялото си за по-здравословен начин на живот и дълголетие.
⊂ Медитацията – физическо, емоционално, умствено и духовно развитие ⊃
Медитацията е един от най-древните методи за усъвършенстване и постигане на мир и хармония с вътрешното Аз. Най-важна в нея е концентрацията, която изисква фокусиране върху едно единствено нещо. Това може да е дишане, повтаряне на дума или мантра, гледане на пламъка на свещ, слушане на повтарящ се гонг или преброяване на мъниста. Тъй като фокусирането на ума е предизвикателство, начинаещият може да медитира само за няколко минути. С времето периодът на медитация се увеличава. В най-простата си форма медитацията изисква да насочвате вниманието си към избраното всеки път, щом усетите, че умът ви се скита. Вместо да преследвате случайни мисли, просто ги пуснете. Чрез този процес способността ви за концентрация се подобрява. Тази практика насърчава практикуващия да наблюдава скитащите си мисли, докато те се движат през ума. Целта е не да се занимаваш с тях или да ги съдиш, а да уловиш всяка мисловна нотка, която те провокират. Това дава възможност на медитиращия да види как неговите мисли и чувства се движат по определени модели. С практиката се развива вътрешния баланс и тенденцията по-бързо да се преценява кое е добро и лошо, приятно или неприятно.
Има най-различни медитационни техники. В една ежедневна медитационна практика сред будистки монаси, например, фокусът пада върху култивирането на състраданието. Това включва представянето на негативни събития и преработването им в положителна светлина, като се трансформират чрез състрадание. Съществуват и движещи се медитационни техники, като тай-чи, чигонг и други.
Въпреки че релаксацията не е основна цел на медитацията, тя често се явява като основен резултат. Медицински доказано е, че практиката намалява нервното напрежение. Наблюдават се още краткосрочни ползи върху организма, като понижаване на кръвното налягане, подобрено кръвообращение, по-ниска сърдечна честота, по-малко изпотяване, успокоено дишане, понижени тревожност и стрес, повишено чувство за щастие и повече позитивни мисли. Дългосрочните ползи от медитацията все още са мистерията. Както обаче казват източните философи – медитацията не е целта. Тя е пътят. В будистката философия крайната полза от медитацията, е освобождаването на ума от привързаност към неща, които не може да контролира, като външни обстоятелства или силни вътрешни емоции. Освободеният или просветеният поддържа спокоен ум и чувство за вътрешна хармония.
Разгледайте още интересни материали от нашия Журнал
Полезни билки, растящи покрай български минерални извори
Полезни билки, растящи покрай български минерални извори България е истинско съкровище, съчетаващо природа и [...]
Как да възстановим цвета на сивите коси
Добре известно е, че свободните радикали причиняват преждевременно удебеляване на косата. Липсваше реално решение [...]
Доказаните качества на българските продукти от охлюви
Изключително много са ползите на българските продукти от охлюви и тяхната слуз. Тя е [...]
Повече за нашите продукти в магазина на Спа и уелнес България
Защо точно тези продукти предлагаме в магазина на Спа и уелнес България? Специално вниммание [...]
SNAIL OPERATOR – за борба срещу странични ефекти при хора, подложени на лъче- и химиотерапия
SNAIL OPERATOR съдейства за намаляване на страничните ефекти при хора, [...]